Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

John Deere z szeroką ofertą w zakresie rolnictwa 4.0

Dodano: 28.12.2023

Rolnictwo 4.0 lub rolnictwo inteligentne to rolnictwo precyzyjne. John Deere już w 1998 roku opracował precyzyjny system naprowadzania Autotrac oparty o technologię StarFire i zaangażował się w promowanie idei rolnictwa precyzyjnego.

Jak zebrać prawie 40 t/ha ziarna kukurydzy? To możliwe, choć nie takie proste

W tym sezonie został pobity rekord świata w plonie kukurydzy ziarnowej. Rolnikowi z USA udało się zebrać aż 39,15 t /ha. Co wiemy o technologii uprawy rekordowej kukurydzy? Jakie zastosowano nawożenie?
Czytaj dalej

Jakie są pozostałe elementy rolnictwa 4.0, które John Deere proponuje dla farmerów chcących rozpocząć swoją przygodę z precyzyjnymi technologiami?

Czym jest rolnictwo 4.0?

Rolnictwo 4.0 to swego rodzaju synonim zaangażowania w rozwój rolnictwa, poprawę jego efektywności oraz działanie na rzecz planety i komfort operatorów maszyn.

Wszystkie nazwy: rolnictwo inteligentne, 4.0, precyzyjne oraz precyzyjna uprawa roli są zamienne, a najistotniejsze jest oferowanie rozwiązań, które faktycznie pozwolą wejść producentom rolnym na wyższy poziom prowadzenia swojej działalności.

Dodatkowo Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wskazuje, że rolnictwo 4.0 skupia się na czterech obszarach: pomiarach bazujących na geolokalizacji, działaniu opartym o robotykę, transmisji danych wykorzystującej big data oraz czasie, w kontekście którego ważne są urządzenia autonomiczne.

John Deere rolnictwo 4.0 2 fot. mat. prasowe
John Deere wyróżnia 4 filary rolnictwa 4.0 fot. mat. prasowe

Rolnictwo 4.0 zbiera jak w soczewce wszystkie najważniejsze wyzwania i kierunki branży. W odpowiedzi John Deere oferuje rolnikom rozwiązania kompleksowe i maksymalnie praktyczne, a przede wszystkim optymalizujące pracę dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu danych.

Filary rolnictwa 4.0 według John Deere

Rozpoczęcie przygody z rolnictwem 4.0 nie musi być skomplikowane. Potrzebne są zaledwie cztery składowe technologii rolnictwa precyzyjnego.

Po pierwsze wyświetlacz – G5 lub G5 Plus umieszczony standardowo w nowych maszynach John Deere. Wyświetlacze przenośne stworzone w technologii rolnictwa precyzyjnego mają ekran dotykowy, istnieje też możliwość zdalnego dostępu do niego.

Model G5Plus jest szybszy niż poprzednie i posiada AutoTrac, sterowanie sekcjami i zmienne dawkowanie w standardzie, a także jest większy aż o 35 proc. dla podniesienia wygody pracy operatora. Co istotne, można używać ich w całej flocie, a nie wyłącznie w maszynach John Deere.

John Deere rolnictwo 4.0 3 fot. mat. prasowe
Co w zakresie rolnictwa 4.0 może zaoferować John Deere? fot. mat. prasowe

Po drugie system JDLink, bezpłatnie oferowany dla wszystkich maszyn John Deere wyposażonych w moduł MTG (standard dla maszyn serii 6R, 7R, 8R, 9R).

JDLink, dzięki systemowi telematycznemu, pozwala na wizualizowanie i porównanie danych z maszyn w obrębie całej floty John Deere. To jedno z głównych narzędzi pracy z danymi. Dzięki niemu operator ma dostęp do danych dotyczących maszyny w czasie rzeczywistym, takich jak zużycie paliwa czy obciążenie silnika. Oprócz skutecznego przeglądu maszyny możliwa jest również jej analiza i pozyskanie danych agronomicznych z wyświetlaczy maszyn John Deere.

Rolnictwo 4.0 – bez tego ani rusz

Trzecim filarem rolnictwa 4.0 według amerykańskiego producenta jest odbiornik Starfire. Nowa konstrukcja odbiorników Starfire 7000 zapewnia według Johna Deere’a uzyskiwanie jeszcze większych dokładności między przejazdami do 2,5 cm oraz do 5 lat powtarzalności dla sygnału satelitarnego SF-RTK i długoterminową powtarzalność dla sygnałów RTK.

Odbiorniki Starfire 7000 śledzą obecnie aż 4 konstelacje satelit (GPS, GLONASS, GALLIELO, BEIDOU) co ma gwarantować stabilność sygnału a także osiąganie pełnej dokładności w bardzo krótkim czasie.

John Deere rolnictwo 4.0 4 fot. mat. prasowe
Bezpłatna platforma John Deere Operations Center pozwala w pełni cyfrowo zarządzać gospodarstwem fot. mat. prasowe

Ostatnim elementem tej układanki jest bezpłatna platforma John Deere Operations Center , dostępna dla każdego użytkownika i pozwalająca w pełni cyfrowo zarządzać gospodarstwem. Można z niej korzystać w wersji internetowej do użytku na komputerze lub laptopie albo jako aplikacja mobilna na smartfonie.

Rolnictwo 4.0 – to się opłaca

Aby ułatwić sobie start w świecie rolnictwa precyzyjnego, warto skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań. Jak wygląda kwestia konkretnych korzyści finansowych z takiego działania? Według raportu NCBR z 2023 roku „Rolnictwo 4.0. Identyfikacja trendów technologicznych”, w Polsce aż 90 proc. rolników stosujących technologie z obszaru Rolnictwa 4.0 uważa, że ich wdrożenie było dla nich opłacalne.

Aby ułatwić inwestowanie w rolnictwo 4.0 John Deere przygotował kilka interesujących rozwiązań w zakresie preferencyjnego finansowania zarówno w przypadku zakupu ciągników, jak i np. pakietu AutoTrac Universal 300.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym